07.12.2006

Jean-Claude Izzo: "Total Cheops"


Pod tym odlotowym tytułem kryje się powieść z gatunku czarnego kryminału. Główny bohater, inspektor Fabio Montale, współczesna francuska wersja Philipa Marlowe'a, prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci dwóch swoich przyjaciół z młodości. Ich drogi dawno się rozeszły: on został policjantem, Manu i Ugo - przestępcami. Pierwszy został zabity w niewyjaśnionych okolicznościach, drugiego zastrzeliła policja, gdy próbował pomścić przyjaciela. Wkrótce potem ofiarą brutalnego morderstwa pada młoda Arabka, znajoma Fabia. Na pozór nic tych zbrodni nie łączy, ale czy na pewno?
Powieść zawiera sugestywny obraz Marsylii: miasta wieloetnicznego, pełnego kontrastów - eleganckich dzielnic i ponurych blokowisk zamieszkałych przez imigrantów. Oprócz zagadki kryminalnej są tu refleksje na temat rasizmu, bezrobocia, marginalizacji i przemocy. Klimat jest mroczny, nostalgiczny, a konkluzje pesymistyczne. Dobrze się czyta i daje do myślenia.

5 komentarzy:

Peter pisze...

Forgive me for posting in English; I know no Polish! If you read English, you might be interested in some posts I made on my blog about Total Cheops. You can find them at http://detectivesbeyondborders.blogspot.com/
search/label/Total%20Chaos

========================

Detectives Beyond Borders
"Because Murder Is More Fun Away From Home"
http://detectivesbeyondborders.blogspot.com/

Kebab pisze...

Rzeczywiście jedna z lepszych książek jakie czytałem. Kolejna nagroda w konkursie na jakiejś stronie internetowej, która nie poszła na marne! Zapisuję się obiema rękami do klubu Mola Książkowego! :) Pozdrawiam!

Bruixa pisze...

Hi Peter! Thanks for your comment. I've read your posts about Total Cheops. Your blog is very interesting indeed.

Bruixa pisze...

Kebab, a "Szurmo" czytałeś? To druga część trylogii marsylskiej; trzecia jeszcze nie wyszła, ale myślę, że niebawem powinna się ukazać.
Bóg zapłać za dobre słowo!:)

Peter pisze...

Dziękuję! I plan to read Chourmo soon. I have also had some interesting discussions with French and Italian bloggers about Jean-Claude Izzo. If you read Italian, you might find this interesting: http://www.andreafannini.it/blog/2006/11/jean-claude-izzo-aglio-menta-e-basilico/
========================

Detectives Beyond Borders
"Because Murder Is More Fun Away From Home"
http://detectivesbeyondborders.blogspot.com/