26.07.2007

Henning Mankell: "Mężczyzna, który się uśmiechał"


Kurt Wallander zastrzelił ściganego przestępcę i ciężko to przeżywa - od ponad roku przebywa na zwolnieniu lekarskim. Cierpi na przewlekłą depresję, popada w ciągi alkoholowe, izoluje się od ludzi. Odnajduje go zaprzyjaźniony adwokat i prosi o pomoc. Jego ojciec, również prawnik, zginął w wypadku samochodowym wracając od klienta. Syn podejrzewa, że w istocie było to morderstwo, a wypadek został upozorowany. Wallander nie czuje się na siłach mu pomóc; postanawia odejść z policji. Kilka dni później dowiaduje się, że adwokat został zastrzelony we własnej kancelarii. Komisarz zmienia decyzję - wraca do pracy i włącza się do śledztwa.
"Mężczyzna, który się uśmiechał", jak i inne powieści Mankella, łączy ciekawą, sensacyjną fabułę z wnikliwą analizą psychologiczną postaci i refleksją na temat społeczeństwa. Jego obserwacje i wnioski, choć dotyczą Szwecji, mają wartość uniwersalną. Mankell bardzo realistycznie opisuje zarówno stany emocjonalne Wallandera, jak i ponurą skandynawską jesień. Tym bardziej zaskakujące jest zakończenie książki, gdy komisarz przeprowadza akcję w stylu Bruce'a Willisa ze "Szklanej pułapki" Ileśtam. Zastanawiam się, czy pisarz nie podkpiwa sobie nieco z swojego bohatera, który nie jest żadnym herosem, a czasami bywa nawet niezdarą. A może ze spragnionych mocnych wrażeń czytelników...

3 komentarze:

Judytta pisze...

Właśnie czytam książkę "Mężczyzna który się uśmiechnął".
Kupiłam ją w zeszłą sobotę i choć wcześniej zaczęłam czytać, to w głownej mierze z nadmiaru obowiązków w końcu wczoraj wracając pociągiem KOłobrzeg-Kraków coś udało mi się jej poczytać.


Fajnie się czyta i cieszę się że jeszcze wiele przedemną bo jestem na 70 stronie.

Anonimowy pisze...

Witam,widze z ekochasz ksiazki to zapraszam cie na "swiezutkie" forum http://www.krainaksiazek.fora.pl

Bruixa pisze...

Ja też lubię, kiedy mam jeszcze przed sobą dużo dobrej lektury.

Dziekuję za zaproszenie na forum, chętnie zajrzę. Często bywam na 2 innych:
http://www.forumksiazki.pl/
http://www.forum.ksiazki.pl/index.php