18.03.2008

Jeff Lindsay: "Dekalog dobrego Dextera"


Słyszałam wiele pozytywnych opinii o serialu telewizyjnym "Dexter" i ciekawa byłam literackiego pierwowzoru. Niestety, w bibliotece nie znalazłam pierwszej powieści -"Demony dobrego Dextera", a jedynie jej kontynuację - "Dekalog dobrego Dextera". Wolałabym czytać po kolei, ale cóż, tak to już jest z osiedlowymi bibliotekami. I tak dobrze, że jakieś nowości do nich czasami trafiają.
Istnieje mnóstwo książek i filmów o seryjnych mordercach i ścigających ich detektywach. Oryginalnym pomysłem Jeffa Lindsaya jest połączenie tych dwóch typów postaci w jednej osobie. Tytułowy bohater, a zarazem narrator, pracuje w policyjnym laboratorium w Miami, badając ślady krwi pozostawione w miejscach zbrodni. W wolnym czasie rozładowuje swoje krwiożercze skłonności tropiąc i eliminując zwyrodniałych morderców. Dexter jest socjopatą, któremu obce są ludzkie uczucia - sam siebie nazywa "potworem w ludzkiej skórze". Przy najlepszej woli trudno go uznać za postać pozytywną, a mimo to wzbudza sympatię. Człowiek łapie się na tym, że mu kibicuje i usprawiedliwia jego postępowanie. Bowiem Dexter potrafi utrzymać swoje instynkty na wodzy i ściśle przestrzega zasad - zabija tylko morderców, których winy nie ulegają wątpliwości.
Niekonwencjonalny bohater, sensacyjna akcja, duża dawka cynizmu i czarnego humoru - to walory tej książki. Jest w niej sporo brutalności i makabry, która byłaby ciężka do zniesienia, gdyby ją potraktowano realistycznie i na serio. Ale w "Dekalogu dobrego Dextera", podobnie jak w filmach Quentina Tarantino, przemoc ujęta jest niejako w cudzysłów, ukazana z ironicznym przymrużeniem oka.

7 komentarzy:

Judytta pisze...

Mnie się bardzo podobała ta pozycja:))

Paulina pisze...

Obecnie czytam 2 cześć Dextera i muszę przyznać że te ksiązi tak mnie wciągneły ze myślami jestem jedynie przy tytułowym bohaterze. nie mogę się doczekać aż wyjdzie nowa książka pana. Lindsay'a pt "Dexter in the Dark"

Bruixa pisze...

Witaj Paulino!
I ja chętnie bym przeczytała III książkę o Dexterze, ale najpierw chciałabym dopaść część I.

L pisze...

ja rowniez "nie zastalam" w bibliotece pierwszej czesci, mam druga i zastanawiam sie czy czytac czy zaczekac na Demony?

Bruixa pisze...

Witaj, L!
Miałam ten sam dylemat - sama musisz wybrać.

Anonimowy pisze...

Wszystkie książki dostępne w Selkar.pl

Bruixa pisze...

Dobrze wiedzieć. Słyszałam o tej księgarni, sprawdzę przy okazji inne nieuchwytne książki.