18.09.2012

Jerzy Siewierski - "Panią naszą upiory udusiły"

Perełka, którą wygrzebałam w stosie starych kryminałów, takich kieszonkowych, z serii z jamnikiem lub kluczykiem. Tytuł mnie zafrapował, a i początek zapowiadał niezłą rozrywkę.
Rzecz się dzieje za czasów Stanisława Augusta na Mazowszu, gdzieś między Warszawą a Płockiem. Młody kadet Szkoły Rycerskiej zajeżdża do dworu swego stryja i opiekuna niczym Tadeusz do Soplicowa. Nie zastaje gospodarza, a domownicy i służba witają go straszną nowiną: "Panią naszą upiory udusiły"  i wywlekły przez komin. Panicz, kształcony w duchu Oświecenia racjonalista, nie daje wiary ludowym zabobonom i zarządza poszukiwania stryjenki, a następnie stara się dociec, kto pozbawił ją życia. Tymczasem dochodzi do kolejnego morderstwa, a on sam staje się celem ataków tajemniczego zbrodniarza.
Jerzy Siewierski napisał tę powieść w formie relacji głównego bohatera. Jest to rzekomo publikacja rękopisu odnalezionego przypadkiem po 200 latach, który, niestety, nie zachował się w całości, stąd luki w narracji. Stylizacja językowa nie utrudnia odbioru książki, a wraz z przytoczonymi przyśpiewkami dodaje jej charakteru, przede wszystkim komizmu. Bardzo przyjemnie mi się czytało, czego nie mogę powiedzieć o większości współczesnych polskich kryminałów.

3 komentarze:

psychodeliczna pisze...

Witam. Mam do Pani wielką prośbę w związku z pasją, jaką jest czytanie książek. Szukam powieści, w której narracja byłaby dwutorowa. Szczególnie chodzi o to, by część książki była w formie pamiętnika, a reszta zwyczajnie w trzecioosobowej. Wyszukiwarka google jest niestety zawodna i ciężko jest cokolwiek znaleźć poza "Lalką" Prusa i "Ludźmi bezdomnymi" Żeromskiego. Jeśli to możliwe proszę o odpowiedź drogą mailową . Z góry dziękuję za pomoc.

Superebooki pisze...

O, to rzeczywiście perełka. A może masz w zanadrzu jeszcze jakieś perełki w rodzaju: kryminał z czasów Stefana Batorego? "Cudze chwalicie..." - szukajmy staroci z adrenaliną. Pozdrawiam! http://www.facebook.com/pages/Superebooki/489789147732027?ref=ts&fref=ts

Bruixa pisze...

Nie przychodzi mi do głowy żaden tytuł, który spełniałby Pani wymagania. Radzę zapytać na jakimś forum książkowym, np. http://www.forumksiazki.pl/poszukiwany-poszukiwana-vf35.html

A czy "Crimen" Józefa Hena przypadkiem nie dzieje się w tej epoce? Nie jestem pewna, ale tak mi się zdaje.
Pozdrawiam!