21.09.2011

Michael Robotham - "Podejrzany"

Psycholog Joseph O'Loughlin ma solidną pozycję zawodową, dom w Londynie, żonę i małą córeczkę. I nagle to szczęśliwe życie zaczyna mu się walić w gruzy. Lekarze diagnozują u niego początki choroby Parkinsona, której objawy będą się z czasem nasilać i utrudniać albo wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. A to dopiero początek jego problemów.
Policja odnajduje zwłoki młodej kobiety i zwraca się do niego o pomoc w identyfikacji ofiary i ustaleniu profilu psychologicznego sprawcy. Joe rozpoznaje w dziewczynie dawną znajomą, która przed laty przysporzyła mu kłopotów. Przypuszcza, że jego niezrównoważony pacjent może mieć coś wspólnego z tą zbrodnią. Tymczasem sam staje się głównym podejrzanym.
"Podejrzany" to pierwsza powieść Australijczyka Michaela Robothama, oryginalna i zaskakująca. Dobrze skonstruowana. W miarę rozwoju fabuły na pozór nieistotne szczegóły nabierają znaczenia, a akcja przyspiesza. W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać, co tu jest grane. I kto z kim pogrywa: pacjent z terapeutą czy psycholog z policjantem? A może autor z czytelnikiem?
Jeden z lepszych thrillerów, jakie ostatnio przeczytałam.

Brak komentarzy: