06.05.2009

Yrsa Sigurðardóttir: "Weż moją duszę"

Zdążyłam już przeczytać trzecią powieść Yrsy Sigurðardóttir, a dotąd nie napisałam nic o jej drugiej książce. A wydaje mi się, że zasługuje na kilka słów, bo to naprawdę dobry kryminał, z takich, jakie lubię: oprócz intrygi jest tu miejsce na ciekawe postacie, garść obserwacji obyczajowych tudzież refleksji o życiu.
Tym razem Thora przyjeżdża do nadmorskiego hotelu - spa na prośbę klienta, dla którego sporządziła umowę kupna nieruchomości. Twierdzi on, że obiekt jest nawiedzany przez zjawę i ma złą aurę, co w oczywisty sposób kłóci się z jego przeznaczeniem jako ośrodka wypoczynku i praktyk ezoterycznych. Prawniczka ma zbadać sprawę na miejscu i orzec, czy można to zakwalifikować jako błąd prawny. Tuż po jej przyjeździe znika architektka, która hotel zaprojektowała, a jej zwłoki zostają odnalezione na plaży. A potem ofiarą morderstwa pada hotelowy bioenergoterapeuta. Czyżby to miejsce rzeczywiście było przeklęte? Co łączy te zbrodnie z wydarzeniami z przeszłości, do których nawiązuje wstrząsający prolog? Z odnalezionych starych dokumentów i rozmów z mieszkańcami okolicy Thora rekonstruuje ponurą historię sprzed kilkudziesięciu lat i doprowadza do wyjaśnienia sprawy. Ponownie pomaga jej w tym były policjant Matthew, który szczęśliwym trafem akurat przyleciał na kilka dni do Islandii.
"Weź moją duszę", podobnie jak poprzednia powieść islandzkiej pisarki, ma mroczny klimat nieco tylko rozjaśniony humorem i trudno go uznać za lekką pozycję rozrywkową. Ale świetnie się czyta i nie zapomina tuż po odłożeniu książki.

3 komentarze:

Mateo pisze...

Islandia, Islandia.. Kraj magiczny, lecz ponury i depresyjny. Pewnie stąd w głowach islandzkich pisarzy rodzą się tak rzeczywiste pomysły na kryminały. Jeszcze żadna pozycja Sigurdardottir nie wpadła w moje ręce, ale polecam książki jej pobratymca – Arnaldura Indridasona. Dość niedawno ukazała się na polskim rynku pierwsza książka z serii jego kryminałów - „W bagnie”. Jeśli lubisz skandynawskie klimaty. Ta na pewno też Ci się spodoba.

Bruixa pisze...

Cześć,Mateo :)
Właśnie niedawno przeczytałam "W bagnie" i dosyć mi się podobało, ale powieści Yrsy bardziej. Indridason jest od początku do końca ponury, żadnej iskierki optymizmu. U Sigurdardottir jest nieco humoru, a i postacie wydają mi się bardziej wiarygodne psychologicznie.

Maddie pisze...

Nie czytałam książki, aczkolwiek mam na nią wielką chętkę. To już 2 pozytywna recenzja tejże książki. Oj, jak tylko znajdzie się czas...